W dzisiejszym poście przygotowałam dla Was opisy, jak wykonać podstawowe węzły makramy. Sama musiałam przypomnieć sobie, jak wiązało się podstawowe sploty, aby wykonać projekty, o których już dawno rozmyślałam. Możecie śledzić na bieżąco moje makramowe wyroby na moim Instagramie.
Niestety, przygotowywanie wpisów na bloga zajmuje więcej czasu niż przygotowanie samego projektu. Dlatego już zrobiłam kilka kwietników i kilka makram na ścianę, ale wpis o podstawach pojawia się na blogu dopiero dzisiaj. Wymagało to ode mnie dużo przygotowań.
Mam nadzieję, że opis będzie jasny i przyda się tym z Was, którzy zastanawiają się, od czego zacząć swoją przygodę z makramą, albo chcą sobie po prostu przypomnieć podstawowe węzły.
1. Węzeł mocujący
Pierwszy węzeł, od którego rozpoczynamy pracę z makramą, to węzeł mocujący. Aby go wykonać, sznurek dzielimy na pół tuż nad kijem lub gałęzią (z przodu) tak, by powstał łuk. Niestety tego na zdjęciu nie ujęłam, ale mam nadzieję, że będzie to zrozumiałe.
Następnie łuk przerzucamy przez gałąź tak, by znalazł się po drugiej strony gałęzi (z tyłu) i wtedy przewlekamy przez niego dwa końce sznurka i zaciągamy pętelkę do samego końca.
2. Węzeł płaski
Na początku do gałęzi musimy przymocować 2 sznurki złożone na pół.
W trakcie wykonywania węzła płaskiego sznurki środkowe muszą być ciągle napięte, przekładamy tylko sznurki boczne.
1. W pierwszym kroku przekładamy pierwszy sznurek pod czwarty, jak na zdjęciu.
2. Następnie czwarty sznurek przekładamy pod sznurkami środkowymi przez pętelkę powstałą w pierwszym sznurku.
Aby zacisnąć ten węzeł, ciągniemy końce sznurków zewnętrznych.
3. W kolejnych krokach idziemy w odwrotnym kierunku – 4 sznurek przekładamy pod pierwszy nad sznurkami środkowymi, a pierwszy przez pętelkę powstałą w czwartym (pod sznurkami środkowymi).
4. Powtarzając ten węzeł uzyskujemy taki wzór:
Znasz już węzeł mocujący i płaski? Możesz już stworzyć swoją pierwszą makramę na ścianę z liśćmi!
Węzeł spiralny
Przy okazji chcę Wam wspomnieć o węźle spiralnym, który wykonujemy podobnie jak węzeł płaski, ale różnica jest taka, że wiążemy cały czas węzeł w jedną stronę, nie zmieniając kierunku wiązania (cały czas z lewej albo z prawej). Od kierunku wiązania zależy również końcowy efekt naszej makramy.
Zobacz, jak wykorzystać węzeł spiralny: Łapacz snów drzewo życia z makramy
3. Węzeł rypsowy
Ten węzeł jest również znany jako żeberkowy. Można go wiązać z prawej strony na lewą albo z lewej na prawą. Przedstawię Wam ten drugi sposób wiązania węzła rypsowego.
1. Na początku do gałęzi mocujemy 4 sznurki złożone na pół.
2. Pierwszy sznurek z lewej strony jest naszym sznurkiem wiodącym, który trzymamy cały czas napięty i na tym sznurku za pomocą drugiego w kolejności wykonujemy pętelkę w sposób przedstawiony poniżej. Na końcu zaciskamy.
3. Następnie tym samym sznurkiem (nr 2) wykonujemy drugą pętelkę na naszym sznurku wiodącym. Zaciskamy.
4. Teraz następnym sznurkiem w kolejności wykonujemy 2 pętelki na sznurku wiodącym (jak wyżej).
5. Powtarzamy te kroki, aż do ostatniego sznurka. Każdy ze sznurków oplata sznurek wiodący dwukrotnie.
Węzeł rypsowy można też wiązać pod różnymi kątami – np. pod kątem 45 stopni, jak na zdjęciu. W tym przypadku, robimy pętelki jak poprzednio, ale przeplatamy tylko 2, 3 i 4 sznurek.
Następnym wiodącym sznurkiem jest ostatni (czyli ósmy w kolejności), który ustawiamy pod kątem 45 stopni do środka i wracamy na lewą stronę, wykonując te same kroki, co powyżej, ale w drugą stronę (przeplatamy przez sznurek wiodący po kolei 7, 6 i 5 sznurek).
Na końcu naszego wzoru, związujemy sznurek efektownym węzłem.
Jeśli któryś z etapów nie będzie dla Was jasny, dajcie znać w komentarzach, to postaram się wytłumaczyć inaczej albo poprawić opis. W kolejnym wpisie zaprezentuję Wam, w jaki sposób – za pomocą podstawowych węzłów makramy – można wykonać breloczki ze sznurka.
Dla przykładu przedstawiam Wam mój makramowy kwietnik, w którym wykorzystałam zaprezentowane wyżej 3 podstawowe węzły makramy:
Makramowe inspiracje
Zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku i na Instagramie. Polub mnie, a będziesz na bieżąco! Niezmiennie zachęcam Cię też do śledzenia moich tablic na Pintereście na temat makram ściennych oraz makramowych kwietników. Znajdziesz tam wiele inspiracji na Twoje pierwsze wyroby z makramy.
Skoro to wpis o podstawach makramy, to podam jeszcze 3 pozycje z literatury, które pomogą Ci wdrożyć się w temat wyplatania. Są to:
- „Makramy. Sploty i węzły” R. Niccoli, M. de Ferrari
- „Makrama” A. Brezinova
- oraz nowa książka polskiej autorki Pauliny Kmiecik „Makramy i inne cuda ze sznurka”, którą serdecznie Wam polecam, a możecie kupić ją tutaj.
Zobacz nowości w sklepie >> Beatja Handmade Studio
Jak wykorzystać podstawowe węzły makramy w praktyce, zobaczysz tutaj:
Piękne rzeczy robisz!! A kwietnik jest boski ;))
Dziękuję bardzo!
U Ciebie na blogu nigdy nie ma nudy! Zawsze wiele inspiracji można tutaj znaleźć. Kwietnik faktycznie wyszedł Ci super, pozdrawiam! 🙂
Bardzo mi miło!:)
jestem „surowa” ale chcę się nauczyć coś nowego a TY mnie zainspirowałaś. Pozdrawiam Danuta
Bardzo mi miło:) Zapraszam do zapoznania się z innymi tutorialami na blogu i obserwowania mojego Instagrama https://www.instagram.com/beatjahandmade/
jestem „surowa , ale chcę się nauczyć czegoś nowego. Ty mnie zainspirowałaś. Pozdrawiam Danuta
Właśnie przyszły moje pierwsze sznurki a już śmigam Twoje 3 wzory :)))
Bardzo mi miło:) Trzymam kciuki!