Makrama

Makramowy liść krok po kroku

Pinterest LinkedIn Tumblr

Makramowy liść, makramowe piórko są ostatnio wszędzie – na Pintereście, na Facebooku, na blogach DIY. Są tak urocze i piękne, że również musiałam spróbować je wykonać. To na pewno nie będzie moje jedyne spotkanie z techniką makramy i niebawem zaproponuję Wam coś jeszcze. Tymczasem mam nadzieję, że w tym wpisie zainspiruję Was do samodzielnego wykonania makramowego liścia.

Makramowy liść – co potrzebujesz?

– sznurek lub wełna

– linijka

– grzebień

Etapy wykonania makramowego liścia

Najpierw ustal wysokość liścia. Następnie przygotuj nić o długości dwukrotnie dłuższej i złóż ją na pół, tworząc główną oś, czyli łodygę makramowego liścia.

Następnie przygotuj nitki o długości dwukrotnie dłuższej niż szerokość liścia, jaką chcesz uzyskać.

Połóż pierwszą złożoną nitkę pod główną nić pionową, która będzie łodygą naszego makramowego liścia.  Ja zaczęłam od prawej strony (kładę złożoną nić z prawej strony łodygi).

Makramowy liść - pierwszy etap
Weź kolejne pasmo, złóż je na pół i włóż do pętli pasma w kolorze niebieskim.

W kolejnym kroku wyciągnij niebieskie nici spod czarnej pętli. Ułóż nici w jednej linii.

Następnie pociągnij boczne nici z dwóch stron i zaciśnij węzeł. Tę technikę będziesz stosować w następnych krokach.

W następnym rzędzie zmieniamy stronę. Jeśli po raz pierwszy położyliśmy pasmo po prawej stronie głównej nici, trzeba teraz położyć poziome pasmo z lewej strony naszej łodygi.

Powtarzaj wszystkie czynności stopniowo idąc w dół. Aby przesuwać pasma do góry, należy przytrzymywać pionowy sznurek jedną ręką, a drugą przeciągać węzły do góry.

Po uzyskaniu odpowiedniej długości liścia rozczesujemy wełnę grzebieniem. Następnie obcinamy boki, formując kształt liścia, jaki chcemy uzyskać.

Podczas szczotkowania zacznij od wewnątrz liścia i wepchnij mocno grzebień  w wełnę. Aby uzyskać tę piękną, miękką grzywkę, trzeba rozczesywać kilka razy w jednym miejscu.

Tak wygląda mój makramowy liść z wełny.
Makramowy liść - efekt końcowyJest to moje pierwsze podejście do makramy od kilku lat, więc efekt nie jest idealny, ale mam nadzieję, że tutorial zachęci Was do zrobienia takiej dekoracji. Jest to jeden z prostszych wyrobów z makramy.

Jeśli chcecie uzyskać inny efekt, to możecie cały czas prowadzić sznurki tylko z jednej strony. Dla przykładu jeszcze jeden makramowy liść, który wykonałam, prowadząc nitkę cały czas z tej samej strony. Tym razem w wydaniu jesiennym:)
Makramowy liść krok po krokuJeśli jesteście zainteresowani makramą, to zapraszam Was na mojego Instagrama – pokazuję tam na bieżąco moje makramowe prace.

Write A Comment