fbpx


Makramowy liść, makramowe piórko są ostatnio wszędzie – na Pintereście, na Facebooku i na Instagramie. Mają swój niepowtarzalny urok i nie są wcale trudne do wykonania. 

Makramowy liść możesz wykorzystać jako samodzielną dekorację – udekorować stół albo dołączyć go do kluczy jako breloczek. Taka ozdoba świetnie sprawdzi się również jako dopełnienie ściennej makramy.

To na pewno nie będzie moje jedyne spotkanie z techniką makramy i niebawem zaproponuję na blogu coś jeszcze. Tymczasem mam nadzieję, że w tym wpisie zainspiruję Cię do samodzielnego wykonania makramowego liścia.

Makramowy liść – co potrzebujesz?

  • sznurek
  • linijka
  • grzebień
  • nożyczki

Etapy wykonania makramowego liścia

Najpierw ustal wysokość liścia. Następnie przygotuj sznurek o długości dwukrotnie dłuższej i złóż go na pół, tworząc główną oś makramowego liścia.

Następnie przygotuj sznurki o długości dwa razy dłuższej niż szerokość liścia, jaką chcesz uzyskać.

Połóż pierwszy złożony sznurek pod główną oś liścia. Ja zaczęłam od prawej strony.

 

Kolejny sznurek złóż na pół i włóż do pętli sznurka z prawej strony. Przez powstałą z lewej strony pętlę przeciągnij sznurki, jak na zdjęciu poniżej. 

Ułóż sznurki w jednej linii. Następnie pociągnij boczne sznurki z dwóch stron i zaciśnij węzeł. Tę technikę będziesz stosować w następnych krokach.

W następnym rzędzie zmień stronę. Jeśli pierwszy sznurek był ułożony z prawej strony głównej osi, trzeba teraz położyć kolejny sznurek z lewej strony.

Powtarzaj wszystkie czynności stopniowo idąc w dół. Aby przesuwać pasma do góry, przytrzymuj pionowy sznurek jedną ręką, a drugą przeciągaj węzły do góry.

Po uzyskaniu odpowiedniej długości liścia rozczesujemy sznurek grzebieniem. Podczas szczotkowania zacznij od wewnątrz liścia i wepchnij mocno grzebień w sznurek. Aby uzyskać tę piękną, miękką grzywkę, trzeba rozczesywać kilka razy w jednym miejscu.

Następnie przytnij sznurki, aby uformować kształt liścia, jaki chcesz uzyskać.

Mam nadzieję, że tutorial zachęci Cię do zrobienia takiej dekoracji. Pamiętaj, że jest to jeden z prostszych wyrobów z makramy. Wykonanie takiego liścia nie powinno sprawić Ci większych problemów.

Jeśli chcesz uzyskać inny efekt (niż zaprezentowany powyżej), to możesz cały czas prowadzić sznurki tylko z jednej strony. Dla przykładu jeszcze jeden makramowy liść, który wykonałam, prowadząc sznurek z tej samej strony. Tym razem w wydaniu świątecznym:)

Jeśli szukasz więcej makramowych inspiracji, zapraszam Cię do przeglądania moich tablic na Pintereście – Makramowe liście oraz Makramy ścienne.


Umiesz już wykonać makramowego liścia? Zobacz teraz, jak zrobić makramę na ścianę z liśćmi!

Write A Comment