Liść z makramy, makramowe piórko są ostatnio wszędzie – na Pintereście, na Facebooku i na Instagramie. Mają swój niepowtarzalny urok i nie są wcale trudne do wykonania. 

Makramowy liść możesz wykorzystać jako samodzielną dekorację – udekorować stół albo dołączyć go do kluczy jako breloczek. Taka ozdoba świetnie sprawdzi się również jako dopełnienie ściennej makramy.

To na pewno nie będzie moje jedyne spotkanie z techniką makramy i niebawem zaproponuję na blogu coś jeszcze. Tymczasem mam nadzieję, że w tym wpisie zainspiruję Cię do samodzielnego wykonania liścia z makramy.

Jaki sznurek do liścia z makramy – pleciony, czy skręcany?

Jeśli jesteś osobą początkującą, to najpierw wyjaśnię Ci różnicę między sznurkiem plecionym, a skręcanym. Sznurek pleciony ma rdzeń poliestrowy lub bawełniany i nie da się go rozczesać, natomiast sznurek skręcany składa się z kilku bawełnianych nitek i z łatwością możesz go rozplątać.

Dlatego do wykonania liścia z makramy oraz do wszelkich chwostów i frędzli używamy sznurka skręcanego.

W moich projekcie użyłam sznurka skręcanego o grubości 2 mm. Jest to sznurek wędliniarski, z którego wykonałam większość tutoriali na blogu, w tym makramę na ścianę z liśćmi. Polecam go wszystkim początkującym, bo jest chyba najtańszym sznurkiem do makramy dostępnym na rynku.

Mimo, że sznurek wędliniarski jest sznurkiem skręcanym, to musisz wiedzieć, że wyjątkowo również posiada rdzeń. Jeśli wykonujesz makramę z frędzlami, chwostami albo liście, to wyciągnij go ze sznurka. Gdy go zostawisz, ciężko będzie rozczesać sznurek wędliniarski i uzyskać zadowalający efekt. Ja wyciągam rdzeń po pocięciu sznurka na odcinki, z tego względu, że z krótszych sznurków łatwiej jest to zrobić.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat sznurków do makramy, to polecam Ci wpisy na innych makramowych blogach:

Jaki sznurek do makramy jest najlepszy? – Marheri Crafts

Sznurek do makramy – jaki wybrać, gdzie kupić – Prosta idea


Liść z makramy – potrzebne materiały

– sznurek wędliniarski (możesz kupić tutaj). Do mojego liścia zużyłam ok. 6,5 metra sznurka wędliniarskiego.

– grzebień plastikowy rzadki oraz metalowy grzebień dla psa

– linijka

– nożyczki

Liść z makramy krok po kroku

1. Najpierw ustal wysokość liścia. Następnie przygotuj sznurek o długości dwukrotnie dłuższej i złóż go na pół, tworząc główną oś naszego liścia.

2. W kolejnym kroku przygotuj sznurki o długości dwa razy dłuższej niż szerokość liścia, jaką chcesz uzyskać.

Połóż pierwszy złożony sznurek pod główną oś liścia. Ja zaczęłam od prawej strony.

3. Kolejny sznurek złóż na pół i włóż do pętli sznurka z prawej strony. Przez powstałą z lewej strony pętlę przeciągnij sznurki, jak na zdjęciu poniżej. 

4. Ułóż sznurki w jednej linii. Następnie pociągnij boczne sznurki z dwóch stron i zaciśnij węzeł. Tę technikę będziesz stosować w następnych krokach.

5. W następnym rzędzie zmień stronę. Jeśli pierwszy sznurek był ułożony z prawej strony głównej osi, połóż teraz kolejny sznurek z lewej strony.

6. Powtarzaj wszystkie czynności stopniowo idąc w dół. Aby przesuwać pasma do góry, przytrzymuj pionowy sznurek jedną ręką, a drugą przeciągaj węzły do góry.

7. Po uzyskaniu odpowiedniej długości liścia rozczesz delikatnie sznurek grzebieniem. Podczas szczotkowania zacznij od rozczesania końcówek (w tym momencie doskonale sprawdzi się metalowy grzebień dla psa) i kieruj się stopniowo do wewnątrz liścia. Aby uzyskać tę piękną, miękką grzywkę, trzeba rozczesywać kilka razy w jednym miejscu.

Następnie przytnij sznurki, aby uformować kształt liścia, jaki chcesz uzyskać. Możesz użyć do tego przygotowanego wcześniej szablonu ze sztywnego papieru.

liść z makramy diy - efekt końcowy

Mam nadzieję, że tutorial zachęci Cię do zrobienia takiej dekoracji. Pamiętaj, że jest to jeden z prostszych wyrobów z makramy. Wykonanie liścia z makramy nie powinno sprawić Ci większych problemów.

Jeśli chcesz uzyskać inny efekt (niż zaprezentowany powyżej), to możesz cały czas prowadzić sznurki tylko z jednej strony. Dla przykładu jeszcze jeden liść, który wykonałam, prowadząc sznurek z tej samej strony. Tym razem w wydaniu świątecznym:)

liść z makramy w kolorze ecru

Umiesz już wykonać liścia z makramy? Zobacz teraz, jak zrobić makramę na ścianę z liśćmi!

Jak usztywnić liście z makramy?

Aby usztywnić liście z makramy, trzeba je najpierw dobrze rozczesać oraz odpowiednio przyciąć. Sposobów na usztywnienie liścia jest kilka i sama musisz wypróbować, który z nich sprawdzi się na Twoim sznurku.

1. Możesz podkleić liścia od tyłu filcem lub flizeliną w tym samym kolorze. Dobrym patentem w tym przypadku jest nałożenie punktowo na filc np. kleju Magic, a następnie przyłożenie i przyciśnięcie liścia. Jeśli nałożymy klej na całości, to sznurek może się brzydko ułożyć i zagnieść.

2. Drugim sposobem na usztywnienie liścia jest zastosowanie lakieru do włosów razem z prostownicą albo żelazkiem. Wygląda to w ten sposób, że najpierw prasujemy liścia, następnie pryskamy 2 razy z każdej strony. Czynność powtarzamy do skutku.

3. Kolejnym sposobem, który na pewno sprawdzi się przy sznurku wędliniarskim (sama sprawdzałam), jest użycie krochmalu w sprayu. Najpierw rozczesujemy liścia, potem pryskamy krochmalem i czekamy, aż wyschnie. Następnie wyrównujemy sznurek i docinamy wystające sznurki.

Tak jak wspomniałam na początku, nie każdy sposób będzie odpowiedni dla Ciebie. To zależy od sznurka, którego użyjesz.

Robiłaś już liścia z makramy? Masz już doświadczenie z usztywnianiem liści? Podziel się swoim sposobem, zostawiając komentarz pod wpisem.


Udało Ci się zrobić razem ze mną liścia z makramy? Pochwal się! Dodaj zdjęcie swojego projektu w social mediach oznaczając mnie @beatjahandmade i dodając hasztag #beatjadiy. Pozwól innym zobaczyć Twoje prace!

Znajdziesz mnie na Facebooku i na Instagramie. Polub mnie, a będziesz na bieżąco!


Zobacz inne projekty z makramy:

Write A Comment