W ostatnim wpisie zaprezentowałam Wam jak wykonać podstawowe węzły makramy. Czas na pierwszą makramową dekorację z wykorzystaniem tych splotów. Jest to świetna okazja, aby poćwiczyć podstawy makramy i jednocześnie uzyskać już gotowy wyrób. Zapraszam Was do wpisu o tym, jak zrobić breloczek do kluczy z makramy.

Breloczek do kluczy z makramy – potrzebne materiały

– 5 sznurków o długości 1 m  (użyłam sznurka bawełnianego o grubości 2mm)

– karabińczyk

– nożyczki

Jak zrobić breloczek do kluczy z makramy – etapy krok po kroku

1. Na początku, sznurki składamy na pól i mocujemy na karabińczyku węzłami mocującymi.Breloczek do kluczy z makramy - węzły mocujące2. Pierwszy węzeł zaczynamy od 3 nitki, która jest naszą nitką wiodącą. Następnie, za pomocą drugiej nitki wykonujemy węzeł rypsowy pod kątem 45 stopni, kierując się w lewą stronę aż do pierwszej nitki.

Breloczek do kluczy z makramy - tutorial3. Nitek numer 5 i 6 na razie nie używamy. Teraz wykonujemy symetrycznie drugi węzeł rypsowy w prawą stronę, zaczynając od naprężenia 7 nitki, która jest nitką wiodącą. Pierwszą pętelkę wykonujemy nitką nr 8.
Breloczek do kluczy z makramy - węzeł rypsowy4. W kolejnym kroku zaczynamy od 5 nitki i wykonujemy węzeł żeberkowy w lewą stronę. Następnie, wykonujemy to samo z drugiej strony.
Wzór powtarzamy, aż do uzyskania 3 rzędów węzłów rypsowych z każdej strony tak, jak na zdjęciu poniżej. 5. Następnym węzłem jest węzeł płaski, tylko w tym przypadku używamy więcej sznurków jednocześnie. Sznurki robocze (po dwa z każdej strony) przekładamy przez środkowe tak, jak na zdjęciach poniżej. Dwóch sznurków brzegowych na razie nie używamy.

Powyższy krok wykonujemy także w drugą stronę.
Breloczek do kluczy z makramy - węzeł płaski6. W kolejnych krokach wykonujemy ponownie węzeł rypsowy w 3 rzędach, ale tym razem rozpoczynamy od zewnętrznej strony i kierujemy się pod kątem 45 stopni do środka.

Tak prezentuje się cały wzór.

7. Ostatnim krokiem jest wykonanie węzła końcowego: najpierw związujemy, następnie układamy sznurek w pętelkę.
Breloczek do kluczy z makramy - węzeł zakańczający

Potem obwiązujemy sznurki dookoła pętelki.
Pozostały sznurek przekładamy przez pętelkę i zaciskamy. Na końcu obcinamy wystające sznurki.
Breloczek do kluczy z makramy - ostatni etap

Breloczek do kluczy z makramy – moje propozycje kolorystyczne

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z moim tutorialem, będziecie wiedzieli już, jak zrobić breloczek do kluczy z makramy. Dzięki temu, na pewno utrwalicie sobie podstawowe węzły makramy.

Zachęcam Was do kombinowania i łączenia splotów w Wasze własne kompozycje. Możliwości jest naprawdę dużo – nawet gdy znacie tylko te 3 węzły, które Wam ostatnio pokazałam.

Zdjęcia moich bieżących prac makramowych znajdziecie na moim Instagramie.

Write A Comment