Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wpisem „Łapacz snów z serwetki – 4 propozycje wykonania” postanowiłam przygotować dla Was jeszcze jeden podobny tutorial. Tym razem będzie to łapacz snów drzewo życia. Jest to bardzo przyjemny projekt głównie dlatego, że wymaga znajomości w zasadzie tylko jednego węzła makramy.
Jest to węzeł spiralny.
Łapacz snów drzewo życia to oryginalna dekoracja, która oprócz walorów estetycznych, wprowadzi do Twojego wnętrza harmonię, spokój, odgoni złe sny… Jest to motyw występujący w wielu kręgach kulturowych – posiada złożoną symbolikę i ma działanie ochronne.
Drzewko życia możesz wykonać np. dla swojego dziecka – wykorzystać sznurek w jego ulubionym kolorze, dodać piórka, koraliki itp. Co więcej, możesz wyplatać drzewko razem ze swoja pociechą, wnuczką lub inną bliską osobą – może to być świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Łapacz snów drzewo życia z makramy – technika wykonania
Każdy podstawowy element drzewka to będzie słupek wykonany z węzłów spiralnych. Zastosowanie węzła spiralnego dodaje złożoności temu projektowi. Dzięki temu łapacz snów wygląda na misternie wyplecioną makramę.
Jeśli nie pamiętasz, jak go wykonać, odsyłam Cię do mojego wpisu o podstawach makramy.
Przypomnę tylko, że węzeł spiralny powstaje z węzła płaskiego z tą różnicą, że sznurki wiążemy ciągle w jedną stronę. Ja prowadziłam w całym projekcie za każdym razem węzeł z prawej strony.
Łapacz snów drzewo życia z makramy – potrzebne materiały:
- drewniana obręcz o średnicy 23 cm albo jedna część tamborka – bazy do makramy kupisz np. w sklepie Mega Prezencik
- 40 metrów sznurka jutowego albo bawełnianego o grubości ok. 2 mm
- ozdoby zgodnie z upodobaniem (koraliki, piórka)
- nożyczki
- szydełko do wykonania mocowania na ścianę

Łapacz snów drzewo życia z makramy– instrukcja krok po kroku
1 etap – przygotowanie i mocowanie sznurków
Na początku przygotowujemy 20 sznurków po 2 metry i składamy je na pół. Sześć z nich na razie odkładamy, a resztę zaciskamy na obręczy, jak na zdjęciach poniżej.

Stosujemy tutaj oczywiście węzły mocujące.

Z każdych dwóch sznurków złożonych na pół wykonujemy słupki splotów spiralnych. Długości poszczególnych słupków podaję w kolejnych krokach.

2 etap – lewa część drzewka
Wyplatanie drzewka zaczynamy od lewej strony obręczy. Aby uzyskać taki wzór, pamiętaj, aby ciasno zaciskać sznurek! Jest to ważne szczególnie w przypadku sznurka jutowego, bo jest on bardzo sztywny.

Po wykonaniu 2 pierwszych słupków o długości około 6 cm, łączymy je ze sobą nakładając jeden słupek na drugi. Prowadzimy węzeł spiralny z luźnych sznurków słupka, który jest pod spodem, obejmując wzorem wszystkie sznurki z 2 słupków.
W ten sam sposób będzie wyglądało łączenie słupków w następnych krokach.

Kolejne dwa słupki powinny być dłuższe niż boczne o ok. 2 cm.

Łączymy je ze sobą, jak w poprzednim kroku.

Po połączeniu dwóch słupków w jeden, prowadzimy węzeł spiralny w dół na długość ok. 2 cm.

Następnie, łączymy ze sobą wszystkie 4 gałęzie drzewka, prowadząc ze wszystkich 16 luźnych sznurków 1 węzeł spiralny o długości ok. 2 cm.

Tak powstaje połowa naszego drzewka.
3 etap – prawa część drzewka
Druga połowa drzewka powstaje z 3 słupków. Dwa pierwsze (od lewej) mają po 8 cm długości, a trzeci ma 7 cm. Odległość między nimi może być dowolna.

Łączymy wszystkie 3 słupki ze sobą, wiążąc z luźnych sznurków 1 węzeł spiralny na długość ok. 2 cm.
Dokładnie będzie to widać na następnych zdjęciach.
4 etap – środek drzewka
W ostatnim etapie wykonania gałęzi czas na krótsze wzory – do drzewka dodajemy jeszcze 3 słupki pomiędzy wzory, które wykonaliśmy w poprzednich krokach (między prawą, a lewą część drzewka).
Pierwszy i drugi słupek (od lewej strony) mają ok. 4 cm długości, natomiast trzeci ok. 7 cm.

Jak poprzednio, łączymy wszystkie 3 ze sobą i przerabiamy jak jeden węzeł na długość ok. 6 cm. Na zdjęciu widać już gotowy słupek po połączeniu 3 środkowych gałęzi.

5 etap – pień drzewka
Wszystkie elementy układamy na obręczy i sprawdzamy odległości między wzorami, czy są równe. Jeśli nie, to dorabiamy, by połączyć wszystko na środku.

Pień drzewka wykonujemy węzłem płaskim. Rozpoczynamy od sznurków ze środka drzewka i obejmujemy nimi resztę sznurków.


6 etap – mocowanie
Mocowanie sznurków zaczynamy od środka obręczy raz w jedną, raz w drugą stronę. Wszystkie długie sznurki mocujemy na obręczy po dwa.

Z drugiej strony wygląda to w ten sposób.

Wszystkie krótkie sznurki obcinamy.
Aby zamocować sznurek na pniu, po prostu związujemy go z tyłu i obcinamy. Wszystkie krótkie sznurki z pnia przekładamy na lewą stronę i też obcinamy krótko, aby nie wystawały.

Na końcu czas na mocowanie do ściany: między wzorami przekładamy pojedynczy sznurek, najlepiej za pomocą szydełka i związujemy.


7 etap – dolne sznurki
Tak jak wspominałam na początku, tutaj możemy przyciąć i udekorować sznurki w dowolny sposób. Ja zaplotłam po prostu warkoczyki i odczekałam kilka dni, aż sznurki nabiorą falistego kształtu. Zależało mi na uzyskaniu efektu korzeni.
Na zdjęciach możecie zobaczyć sznurki z warkoczykami oraz efekt końcowy po rozplątaniu.

Tak prezentuje się gotowe drzewko.

Udało Ci się zrobić razem ze mną łapacz snów drzewo życia z makramy? Pochwal się! Dodaj zdjęcie swojego drzewka na Instagramie i oznacz mnie @beatjahandmade!
Wspaniały kursik, dopiero się uczę, dziękuję i pozdrawiam?
Dziękujemy. Życzymy powodzenia!