fbpx

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wykonać sukienkę tutu dla lalki Barbie albo nie wiesz, co zrobić z pozostałościami tiulu po wcześniejszych projektach, ten wpis jest dla Ciebie!

Długo zastanawiałam się, co zrobić z tiulem, który znajdował się prawie w każdej mojej szafie, ale na szczęście moje wnuczki zainspirowały mnie do wykonania pięknych sukieneczek tutu dla ich lalek, i to w kilku kolorach!

Chciałam podzielić się z Wami moimi pomysłami i przygotowałam ten mini tutorial dla tych z Was, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat szydełkowania i szycia na maszynie. 

Potrzebujesz:

- szydełko nr 2

- kordonek

- miękki welonowy tiul (długość 12 cm, szerokość do 3 metrów) - można wykorzystać kawałki tiulu

- igła, nitka

- maszyna do szycia 

Techniki:

- podstawowe techniki szydełkowania

- fastryga

- obsługa maszyny do szycia

1. Szydełkowa góra sukienki

Górę sukienki robię na szydełku. Zaczynam łańcuszkiem 13 oczek. Następnie półsłupkami 30 rzędów. Całą górę (oczywiście od czasu do czasu przymierzając do lalki) obrabiam półsłupkami tworząc w ten sposób wykończenie. 

Po wykonaniu tej części przyszywam z tyłu rzep o szerokości 1 cm na całą długość górnej części sukienki.

Na koniec wyznaczam środek góry - ściskam z przodu igłą z nitką tworząc dekolt, który następnie ozdabiam malutkim kawałkiem tiulu z koralikiem.

2. Tiulowe tutu

Tiul krojony w 8 kawałkach o wymiarach: dł. 12 cm szer. 40 cm. Tu można wykorzystać kawałki. Pamiętajcie o tym, że czym szerzej, tym lepszy efekt. Tiul namarszczam ręcznie. Następnie zszywam maszynowo.

  • Sukienka tutu dla lalki Barbie w jasnych kolorach 

Miałam do wykorzystania kilka kolorów tiulu, więc powstały różne wersje kolorystyczne. Poniżej sukieneczka tutu w jasnych kolorach: miętowy, biały i jasnoróżowy. 

Jasna sukienka tutu dla lalki Barbie

Z powyższych wersji kolorystycznych najbardziej przypadła mi do gustu biała. Można ją wykorzystać np. w stylizacji ślubnej lalki Barbie. Wystarczy założyć lalce jeszcze jakąś narzutkę, futerko i zastosować kilka dodatków. 

Biała sukienka tutu dla Barbie

  • Sukienka tutu dla lalki Barbie w intensywnych kolorach

Sukienka tutu w intensywnych kolorach

Dwukolorowa sukienka tutu dla lalki Barbie

Tutu dwukolorowe

Tutu dwukolorowe powstało z resztek tiulu - wycięłam z nich  kawałki o wymiarach: szerokość 35 cm, długość 12 cm. Z każdego koloru po 8 kawałków.

Namarszczyłam fastrygą naprzemiennie jeden kolor, potem drugi.

Aby uzyskać taki efekt, można wykorzystać jeszcze mniejsze kawałki w wielu kolorach. Trzeba pamiętać o tym, żeby całkowita szerokość wynosiła około 3 m.

Która z moich propozycji najbardziej Ci się podoba? A może znasz inny sposób na wykonanie sukienki tutu dla lalki Barbie? Jeśli tak, to podziel się swoim pomysłem w komentarzu!

 

Write A Comment