Makramowe jajko 3D ze sznurka jutowego to wielkanocna dekoracja ze sznurka, którą zrobisz znając zaledwie jeden węzeł makramowy – węzeł spiralny.

Jajko 3D możesz zarówno zawiesić, jak i postawić na jakiejś podstawce. Wewnątrz jajka stworzyłam gniazdo na dekoracyjne pisanki.

Jeśli zrobisz na podstawie tego tutorialu makramowe jajko 3D, to proszę Cię o oznaczenie mnie na Twoim zdjęciu @beatjahandmade oraz dodanie hasztagu #beatjadiy.

Przygotuj:


– ok. 15 metrów sznurka jutowego 2 mm
– ok. 3 metrów sznurka jutowego 3 mm

– ok. 90 cm drutu z pamięcią kształtu

– cążki do drutu lub kombinerki

– nożyczki

– taśma klejąca


Makramowe jajko 3D ze sznurka jutowego krok po kroku

1 etap – przygotowanie jajka 3D z drutu

1. Pierwszym etapem jest przygotowanie jajka z drutu. Do tego będą potrzebne 3 odcinki drutu o długości ok. 30 cm. Z każdego odcinka uformuj kształt jajka o wysokości ok. 20 cm, wykonując na dole ok. 10-centymetrową zakładkę. Następnie połącz druty taśmą jak na zdjęciu.

2.  W kolejnym kroku połącz wszystkie 3 jajka z drutu w jedno przestrzenne jajko tak jak na zdjęciu. Przymocuj druty taśmą.

2 etap – owijanie jajka sznurkiem jutowym

3. Ze sznurka jutowego wytnij odcinek o długości 240 cm, następnie złóż go na pół i zacznij wyplatanie węzłem spiralnym na jednym drucie w dowolnym miejscu. Węzeł spiralny przesuwaj na drucie do góry. Wyplataj tylko dwoma sznurkami, traktując drut jako sznurki środkowe zgodnie z instrukcją wyplatania węzła spiralnego, którą znajdziesz we wpisie o podstawowych węzłach makramy

4. Wykonaj ten sam wzór na wszystkich drutach.

5. Następnie zwiąż po przekątnej końcówki sznurków pod spodem jajka, przełóż je do wewnątrz i ponownie zwiąż. Za długie sznurki utnij.

3 etap – gniazdo ze sznurka

6. Na dłoń nawijamy ok. 3 m sznurka tworząc gniazdo, które można przyszyć lub przykleić wewnątrz jajka. Do gniazda użyłam grubszego sznurka. Jeśli użyjesz tego samego, musisz po prostu zrobić więcej 

Tak wygląda skończone makramowe jajko 3D ze sznurka jutowego. Zamiast jutowego, możesz użyć oczywiście innego sznurka – np. w jakimś pastelowym kolorze. Ja wykonałam jajko z resztek sznurka, które zostały mi po innych projektach.


Zobacz moje pozostałe propozycje na ozdoby wielkanocne.

Write A Comment