Wianek z makramy to niewielka dekoracja na stół albo na ścianę, która doda wyjątkowego charakteru Twojemu wnętrzu. Szczególnie polecam przystroić w ten sposób stół na święta Bożego Narodzenia. Wianek z makramy można ułożyć samodzielnie albo w środku umieścić np. dekoracyjny świecznik, lampion z makramy lub inną ozdobę.

Już dawno miał się ukazać ten wpis, ale przed świętami (jak i po świętach) trudno mi było wygospodarować trochę czasu, aby przygotować opis. Mam nadzieję, że w Nowym Roku uda mi się częściej publikować wpisy. W kolejce czeka naprawdę sporo pomysłów.

Pod koniec tego postu przedstawię Wam zdjęcia wykonane w moim studiu fotograficznym (amatorskim oczywiście:), nad którym pracuję ostatnio. Ciągle się uczę, jak robić zdjęcia, aby jak najlepiej prezentowały moje wyroby diy.

Chciałam Was także poinformować, że moje wyroby z makramy są już dostępne w sprzedaży na platformie twórców rękodzieła Artyferia.pl, a w niedługim czasie będą już dostępne w moim sklepie internetowym na tej stronie.

Odwiedź mój sklep

Wianek z makramy – materiały:

  • drewniana obręcz do makramy
  • sznurek bawełniany 2mm (potrzebne będą kawałki sznurka po ok. 45 cm – liczba sznurków musi być wielokrotnością liczby 5)
  • linijka
  • nożyczki
  • grzebień

Zobacz również: Podstawowe węzły makramy – od czego zacząć naukę splotów?

Wianek z makramy krok po kroku

1. Na początku 5 sznurków dzielimy na pół i zaciskamy na drewnianej obręczy. W ten sposób powstaje 10 sznurków roboczych.

Ważne: Wzór wykonujemy za każdym razem z 5 sznurków (10 roboczych), które dzielimy na 4 części.

Wianek z makramy - mocowanie sznurków na obręczy

2. Wyplatanie zaczynamy od 6 sznurka roboczego – wykonujemy wzór z 3 węzłów rypsowych, kierując się stopniowo w dół w prawą stronę.

Wyplatanie węzła rypsowego Wzór z trzech węzłów rypsowych

3. Następnie, powtarzamy ten sam wzór tylko w drugą stronę, zaczynając od 5 sznurka.

4. Wzór (z 5 sznurków) powtarzamy na całej obręczy tyle razy, ile nam się zmieści (ja prowadziłam wzór cały czas w lewą stronę). Następnie, łączymy dwie części makramy skierowane wzorami w dół 1 węzłem rypsowym tak, jak na zdjęciu poniżej.

5. W kolejnym kroku łączymy boczne części wzoru ze środkowymi 1 węzłem płaskim z każdej strony.

Wianek z makramy - wzór z potrójnych węzłów rypsowych

W taki sposób łączymy ze sobą wszystkie części wianka.

5. Na końcu obcinamy sznurki i dokładnie rozczesujemy.

Tak prezentują się gotowe wianki z makramy – jeden w naturalnym jasnobeżowym kolorze, a drugi niebieski melanż. Oba dostępne są w sprzedaży na Artyferia.pl

Jasnobeżowy wianek z makramy Wianek z makramy - niebieski melanż Wianek z makramy z lampionem Wianek z makramy z lampionem

Wianek z makramy

Dopiero rozpoczynasz swoją naukę makramy i potrzebujesz dodatkowych instrukcji?

Przeczytaj pozostałe wpisy z kategorii Makrama:

Write A Comment