fbpx

Serce z wikliny papierowej to niezwykle modna ostatnio dekoracja naszego domu. Jego wykonanie nie zajmuje dużo czasu i nie jest skomplikowane, a sposobów na wykorzystanie takiego serca jest mnóstwo. Wiklinowe serce stanowi piękną ozdobę drzwi wejściowych. Może być również dekoracją świąteczną np. bożonarodzeniowym stroikiem albo zawieszką.

Na końcu tego wpisu pokażę Ci również walentynkową wersję serca z wikliny papierowej. Na początek jednak zapoznaj się z jego wersją podstawową.

Serce z wikliny papierowej DIY w wersji podstawowej – materiały

 • klej do papieru w sztyfcie
 • papier: półpergamin, stara gazeta
 • drut
 • ozdoby

Serce z wikliny papierowej krok po kroku

1. Przygotowanie kawałków papieru

Do wykonania serca z wikliny papierowej wykorzystałam arkusz półpergaminu o wymiarach 100*70 cm:

1. Arkusz papieru składamy na pół
2. Następnie jeszcze raz na pół
3. Potem składamy jeszcze na trzy równe części
4. Następnie rozcinamy złożenia i ucinam na długość około 35 cm

Kawałki pociętego papieru powinny mieć około 35 cm długości i około 8-10 cm szerokości.

2. Przygotowanie rurek z wikliny papierowej

Przygotowane wcześniej kawałki pociętego papieru nawijamy na drut uzyskując rurki z papieru przypominające wiklinę. Końcówki sklejamy.
Przygotowywanie rurek z wikliny papierowej

Żeby uzyskać odpowiednią długość, sklejamy rurki ze sobą wkładając cieńszą rurkę do otworu grubszej. Możemy przygotować jedną długą rurkę albo w trakcie owijania serca doklejać następne. Gotowe rurki spłaszczamy ręką lub za pomocą długopisu.

Sklejanie rurek z wikliny papierowej

3. Serce z drutu

Z drutu formujemy kształt serca i owijamy go przygotowaną wcześniej odpowiedniej długości papierową wikliną. Możemy również formę z drutu owinąć wcześniej półpergaminem albo wstążką, aby drut nie był widoczny i dopiero potem wygiąć go w kształt serca.

Serce uformowane z drutu

Najpierw przyklejamy końcówkę papieru do formy z drutu sklejając papier do siebie. Rurki z papieru owijamy w różnych kierunkach pamiętając o spłaszczaniu rurek na brzegach formy.  Jeśli długość rurki jest niewystarczająca, to przyklejamy do końcówki jednej rurki drugą rurkę i kontynuujemy.

Owijanie rurek wokół serca z drutu

Jak widać na zdjęciu poniżej, aby uzyskać ciekawy efekt, musimy owinąć serce dość gęsto.

Serce z wikliny papierowej DIY

Serce z wikliny papierowej ozdabiamy według uznania. Można do tego wykorzystać ręcznie robione różyczki z satynowej wstążeczki, perełki oraz wiele innych ozdób, zgodnie z Twoim upodobaniem.

Serce z wikliny papierowej z satynowymi różyczkami

Bożonarodzeniowe serce z wikliny papierowej

Wykonałam jeszcze jedno serce jako ozdobę bożonarodzeniową. Wykorzystałam do tego satynową tasiemkę oraz małe szyszki.

Serce z wikliny papierowej ozdobione szyszkami i wstążeczką

Walentynkowe serce z wikliny papierowej

Specjalnie na Walentynki przygotowałam serce z wikliny papierowej z płatkami czerwonych róż. Jest to świetny pomysł na stworzenie efektownej dekoracji w przypadku, gdy nie dysponujemy dużym budżetem i nie mamy zbyt dużo czasu na realizację czasochłonnych projektów.

Potrzebne materiały:

 • kawałek kartonu
 • półpergamin
 • drucik
 • ozdobna wstążka
 • biała farba (może być plakatówka)
 • sztuczne płatki róż
 • kombinerki
 • klej na gorąco

Etapy wykonania:

1. Na początku wycinamy z kartonu kształt serca i malujemy go na biało.

Walentynkowe serce z wikliny papierowej - potrzebne materiały2. Następnie przygotowujemy kawałki wikliny papierowej zgodnie z techniką przedstawioną powyżej i owijamy nimi szablon serca z kartonu.

Owijanie serca z kartonu wikliną papierową3. W kolejnym kroku tniemy ruloniki wikliny na ok. 10-centymetrowe kawałki i umieszczamy w nich druciki o tej samej długości. Za pomocą kombinerek skręcamy jedną połowę drucika w prawą, a drugą połowę w lewą stronę.

Skręcanie rurek z wikliny papierowej4. Ozdoby z drucika umieszczamy w sercu sklejając je ze sobą tak, aby wypełniły całe serce.

Ozdabianie serca z wikliny papierowej

Serce z wikliny papierowej5. Płatki róży sklejamy w kształt różyczek i ozdabiamy nimi serce, a ze wstążeczki robimy kokardkę i przyklejamy do serca.

Serce z wikliny papierowej z płatkami róż Walentynkowe serce z wikliny papierowej z płatkami sztucznych róż

Jeśli urzekły Cię serca z wikliny papierowej, to zapraszam Cię na moją tablicę na Pintereście, gdzie na bieżąco dodaję różne inspiracje. Czasem zajrzyj również na mojego Facebooka.

Podoba Ci się wyplatanie z wikliny papierowej? Przeczytaj pozostałe posty z tej kategorii:

2 komentarze

Write A Comment