Świeca sojowa DIY to moja pierwsza propozycja samodzielnego wykonania wyrobu ze składników naturalnych. Przygotowanie świecy zajmuje tylko kilka minut: wystarczy stopić wosk, dodać ulubione olejki eteryczne i poczekać do zastygnięcia świecy. Po ostudzeniu świeca jest gotowa do użycia.
Jeśli brakuje Ci pomysłu na dokończenie wystroju Twojego mieszkania, to aromatyczna świeca będzie idealnym dopełnieniem, który nada charakter Twojemu wnętrzu.
Możesz także podarować taką świeczkę komuś bliskiemu np. na urodziny albo pod choinkę, komponując swoje własne połączenie zapachowe. Myślę, że każdy doceni taki prezent.
Ten wpis powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Projekt Świeczka. Jeśli szukasz inspiracji albo chcesz kupić ręcznie wykonaną świeczkę z naturalnych składników, to na pewno znajdziesz tam coś dla siebie!
Skorzystaj również z rabatu 10% na hasło: BEATJA
Do wykonania świecy sojowej DIY przygotuj:
- szklane naczynie do podgrzania świecy
- wosk sojowy (na słoik 200 ml potrzebujesz ok. 160 g wosku)
- olejki eteryczne
- knot bawełniany albo drewniany
- stopkę do mocowania knota (tylko w przypadku drewnianego – bawełniany knot ma już mocowanie)
- drewniany patyczek
- ozdobny słoiczek, w którym pozostawisz świecę do zastygnięcia (możesz użyć słoiczka po wypalonej świeczce).
Jeśli szukasz oryginalnych pojemników na Twoje świeczki, to polecam Ci betonowe słoiczki od firmy Moldness. Z ich ofertą zapoznasz się tutaj.
Świeca sojowa DIY krok po kroku:
- Odmierz odpowiednią ilość wosku sojowego i umieść w naczyniu.
- Podgrzej wosk w kąpieli wodnej lub mikrofalówce do momentu upłynnienia wosku. W mikrofalówce zajmuje to ok. 3 minut. W trakcie podgrzewania wosku w kąpieli wodnej mieszaj wosk od czasu do czasu drewnianym patyczkiem – wtedy szybciej się rozpuści.
- Następnie wyciągnij szklane naczynie z woskiem z kąpieli wodnej i odczekaj 10 minut, aż wosk zacznie robić się lekko mętny.
- Do płynnego wosku dodaj wybrane przez siebie olejki eteryczne – ok. 10-15 ml. Ja wybrałam olejek lawendowy. Gdy wybierzesz kompozycję 2 olejków, to wymieszaj je najpierw w innym naczyniu i dopiero połącz z woskiem. Do wymieszania olejków z woskiem użyłam drewnianego patyczka.
- W kolejnym kroku zamocz dół knota w roztopionym wosku i przyklej go na dno słoiczka.
- Teraz możesz już przelewać wosk do słoiczka. Pamiętaj, że nie może być za gorący, ponieważ odklei knot od dna. Wosk jest gotowy do przelania w momencie, kiedy zaczyna się lekko ścinać lub robi się mętny.
- Następnie usztywnij knot zawiązując górę na drewniany patyczek lub wykałaczkę i umieść go w poprzek na słoiczku. W ten sposób unikniesz przesunięcia knota w trakcie zastygania świecy. Uwaga: ten podpunkt dotyczy bawełnianego knota.
- Po ostygnięciu świecy przytnij knot.
- Po ok. godzinie od momentu przelania wosku do słoika, świeca sojowa jest gotowa do użycia.
Świece sojowe z olejkami eterycznymi – przykładowe połączenia
Przedstawiam Ci sprawdzone przeze mnie połączenia zapachowe olejków eterecznych:
- olejek palmaroza w połączeniu z olejkiem lawendowym – palmaroza przypomina zapach olejku różanego; wprowadza do tego zestawienia kwiatową nutę. Wraz z lawendą stanowi mieszankę odprężającą, relaksującą.
- olejek pomarańczowy z olejkiem cynamonowym – ta korzenna kompozycja wprowadzi Cię w klimat świąt Bożego Narodzenia.
- olejek mandarynkowy z olejkiem ylang ylang – zapach mandarynki działa regenerująco, a olejek ylang ylang łagodzi stany depresyjne. To słodkie i intensywne połączenie sprawi, że pokonasz jesienną chandrę!
Knot drewniany czy bawełniany?
Jak widzisz na zdjęciach, wykonałam 2 świeczki z różnymi knotami: pierwszy z lewej, ten szerszy to knot drewniany. Drugi natomiast to knot bawełniany niebielony. Pewnie zastanawiasz się, który jest lepszy? Każdy z nich ma wady i zalety, więc decyzja, którego użyć, należy do Ciebie.
Postaram się dać Ci jednak parę wskazówek…
Przede wszystkim, knot bawełniany jest dużo tańszy od drewnianego (drewniany kosztuje ok. 2 zł za sztukę wraz ze stopką, natomiast cena bawełnianego to ok. 0,50 zł). Do knota bawełnianego nie potrzebujesz też dokupować blaszki do mocowania.
Oczywiście, takie rozwiązanie ma też wadę – bawełniany knot nie jest tak łatwo zamocować. W trakcie wlewania wosku do słoiczka, knot może się odkleić albo przesunąć. Potrzeba do tego wprawy – można wspomagać się klamerką do bielizny, patyczkiem albo wykałaczką.
Knot drewniany jest sprzedawany wraz ze stopką, która zdecydowanie ułatwia montaż. Jednak największą zaletą drewnianego knota jest jego dźwięk podczas spalania – skwierczy jak drewno w kominku.
Dodatkowo, świeca z drewnianym knotem ma większe walory estetyczne i wypala się równomiernie. W świeczce nie tworzy się tunel i dłużej możemy cieszyć się jej oryginalnym wyglądem.
Jak palić świecę sojową? Wskazówki:
- świece należy palić jednorazowo do momentu upłynnienia wosku na całej powierzchni, aby uniknąć tworzenia się efektu tzw. tunelu,
- po zgaszeniu świecy przytnij lekko knot (ok. 3-5 mm), aby nie kopcił się podczas kolejnego palenia świecy,
- nie pozostawiaj świec bez nadzoru, szczególnie w miejscach dostępnych dla dzieci lub zwierząt,
- nie dotykaj świec w trakcie palenia,
- ciesz się zapachem naturalnych olejków 🙂
Na jaką ilość wosku jest 10ml olejku?:)
Na świecę 120 ml, czyli ok. 90 gram wosku.
czy po dodaniu olejku eterycznego, podczas palenia świecy zapach jest wyczuwalny w powietrzu? 🙂
oczywiście, zapach jest wyczuwalny
Co to znaczy przytrzeć knot? Jak to się robi?
przyciąć końcówkę nożyczkami
Czy to normalne, że olejki zebrały się na górze świecy? Zrobiłam świecę według przepisu, jednak olejki eteryczne, których użyłam, mimo wymieszania z woskiem, zebrały się na górze i mają problem z zastygnieciem razem ze świecą. Dodałam olejek eteryczny grapefruit i bergamota. Pozdrawiam
Tak się dzieje, gdy olejki są słabej jakości.
Może Pani polecić jakieś konkretne olejki eteryczne ?
sklep e-fiore.pl
Może Pani polecić jakieś sprawdzone olejki ?
Dzień dobry, jak mam przykleić knot bawełniany do dołu słoiczka ? 🙂
Pozdrawiam
Trzeba zamoczyć dół knota w roztopionym wosku i przykleić go na dno słoiczka. Punkt 5 instrukcji.
Witam. Zrobiłam już 20 świec wedle przepisu … zapaliłam ją i ona nie pachnie dlaczego? Sama w sobie pachnie cudnie lecz po zapaleniu nie pachnie wogole
Juz nie wiem jak do tego podejsc robilam na rozne sposoby w roznych temperaturach …. już nie wiem co robic …. do jednej swiecy juz ze zlosci wlalam 16ml olejku na 160g wosku…. kupilam inny wosk sojowy inne zapachy już do świec …. i dalej po zapaleniu nie pachnie dlaczego?
Mam dokładnie ten sam problem 🙁
Niektóre olejki są bardzo delikatne, może poszukaj olejków, które mają bardziej intensywny zapach, np. paczula, cedr, drzewko różane, lawenda, sosna.
Każdy rodzaj wosku ma inne maksymalne stężenie olejków, które można dodać do wosku. Należy sprawdzić u producenta ile ml olejku można dodać do świecy. Może dodajesz zbyt małą ilość.
Może dodajesz ZBYT DUŻĄ ilość olejku eterycznego. To wbrew pozorom bardzo ważne. Czasami wystarczy 6% Zrób małe próbki do testów. Większość olejków się nie nadaje – pachną tylko niezapalone. Dlatego lepiej robić z nich woski do rozpuszczania w kominkach. Sprawdź olejek lawendowy, pomarańczowy, cytrynowy czy goździkowy. Oczywiście nie wszystkie naraz. Zwróć uwagę na temperaturę w jakiej rozpuszczasz olejek. To też jest bardzo ważne. Nie wystarczy rozpuścić wosk bez mierzenia temperatury i ciapnąć tam olejek. Poczytaj więcej. Jest wiele poradników w internecie.
Witaj, podpowiedz proszę czy wszystkie olejki eteryczne będą nadawały się do robienia świec ? Czy tylko te na których jest zaznaczone ze są to olejkiem ich produkcji ?
Pozdrawiam 🙂
Wykonałam swoje pierwsze świece krok po kroku według instrukcji,wg własnego uznania gdy wosk już przestygł ułożyłam na gorze goździki i posypałam sproszkowanym imbirem-wświece wyglądają i pachną fantastycznie
Dziękuje ?
To świetnie, że się udało. Bardzo nam miło, że tutorial się przydał:)
Dlaczego mój drewniany knot nie chce się palić ? :(((
Kasia, zapewne drewniany knot jest nieodpowiedni do danej średnicy świecy. Możesz zalać świecę używając dwóch knotów jednocześnie lub poszukać knotów o odpowiedniej grubości, która pasuje do określonej średnicy świecy.?
Witam, po zastygnięciu świec w części z nich olejek zebrał się nad dnie, a w części na bokach słoika zrobiły się plamy, które odcinają się od reszty. Co jest tego powodem?
Zapewne zalałaś świece woskiem, który miał niewłaściwą temperaturę.
Każdy wosk ma określoną temperaturę zalewania (informacja powinna być dostępna u producenta wosku).
Polecam zaopatrzyć się w termometr i zalewać świece według informacji od producenta.?
Jeśli chodzi o olejki, być może są to olejki słabej jakości, może spróbuj z innymi olejkami.?
Hej 🙂 zrobiłam świece wg przepisu, ale mam drewniany knot, włożyłam go poziomo, to już wiem, że powinnam pionowo, ale mimo wszystko jak go zapalam to po prostu spała się drewienko i tyle, trwa to 2 sekundy i gasnie. Zamówiłam je z allegro, być może zostałam oszukana i to nie jest przeznaczone do świec. Z góry dziękuję za podpowiedź.
Prawdopodobnie drewniany knot jest nieodpowiedni do danej średnicy świecy. Można zalać świecę używając dwóch knotów jednocześnie lub poszukać knotów o odpowiedniej grubości, która pasuje do określonej średnicy świecy.?
Czy jest ktoś komu świeca nie chce się palić ? Zrobiłam według przepisu.Po zapaleniu zaraz gaśnie….
Tak jak napisałam powyżej:
Prawdopodobnie drewniany knot jest nieodpowiedni do danej średnicy świecy. Można zalać świecę używając dwóch knotów jednocześnie lub poszukać knotów o odpowiedniej grubości, która pasuje do określonej średnicy świecy.?
Chciałabym wykonać samodzielnie świece podpowiedź prosze Beato z jakiej strony zakupić wosk i ewentualnie czy Można czms przyozdobić świece np kwiatkami suszonymi w środku czy gozdzikami? Gdzie takie kwiatki susz też zakupic? Pozdrawiam ciepło
Spróbuj rozpalić świecę na kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Potem zgaś płomień i spróbuj wylać nadmiar wosku.