fbpx

Las w słoiku, mini-ogród w szkle to coraz bardziej popularne ozdoby naszych domów. W internecie możemy znaleźć dużo pomysłów na mini-ogród albo las w szkle. Najczęściej są to propozycje w szklanych naczyniach takich jak: słoik, wazon, szklana kula, duże kielichy, imbryczki itp. Sama mam ochotę stworzyć samodzielnie taki miniaturowy ogród albo las w szkle i dlatego zebrałam kilka pomysłów na realizację tego projektu.

Zaczęłam od poszukiwania inspiracji i wybrania tego wymarzonego kształtu mojego miniaturowego krajobrazu w szkle. Inspiracje, które znalazłam, podzieliłam na kategorie.

Mini-ogród w szkle –propozycje

Mini-ogród w geometrycznym naczyniu

Ostatnio bardzo modnym kształtem szklanej wazy idealnej do samodzielnego stworzenia mini-ogrodu jest polyhedron. Geometryczne naczynie w kształcie polyhedronu idealnie pasuje do wnętrz w nowoczesnym, norweskim stylu.

Mini-ogród w geometrycznym naczyniu Źródło: Pinterest

Mini-szklarnia

Ten pomysł chyba najbardziej przypadł mi do gustu. Ze względu na prostokątny kształt mini-szklarni można stworzyć w niej bardzo ciekawe piętrowe kompozycje.

Miniaturowa szklarnia

Źródło: Pinterest

Mini-ogród jak baśniowy krajobraz

Jego wykonanie jest już o wiele trudniejsze i wymaga od nas dużo kreatywności. To krajobrazy wprost jak z baśni. Aby wykonać taki mini-ogród musimy dysponować także pomysłowymi mini-rekwizytami, które wraz z naszą kompozycją roślinną opowiedzą ciekawą historię. Możemy stworzyć np. mini-altankę, oczko wodne, urocze alejki prowadzące do miejsca odpoczynku. Niektóre z tych projektów potrafią naprawdę skłonić do zadumy.

Mini-ogród w szklanej kuli

Źródło: Pinterest

W zależności od tego, czy chcemy wykonać nasz mini-ogród w szkle w otwartym, czy zamkniętym naczyniu, musimy zastosować inne gatunki roślin, jak i podłoża. Rośliny, które mogą rosnąć w zamkniętych naczyniach to przede wszystkim: mech, paproć, sukulenty oraz kaktusy. Do otwartych naczyń bardzo często wykorzystywane są mini-storczyki, które pięknie wyglądają szczególnie w wysokich naczyniach takich jak: wazon, czy słoik.

Jak założyć taki mini-ogród w szkle, można dowiedzieć się z artykułu na stronie Deccoria.pl pt. „Ogród w szkle – zakładanie i pielęgnacja”.

Mini-ogród w szkle – podsumowanie

Mam nadzieję, że moje inspiracje pomogą Wam zdecydować, w jakim naczyniu stworzyć swój wymarzony mini-ogród w szkle. Proszę o komentarze, który z pomysłów najbardziej Wam się podoba.

Zapraszam również do śledzenia mojej tablicy na Pintereście, gdzie dodaję różne pomysły na mini-krajobrazy.

Ten wpis jest z cyklu Inspiracje. Zobacz pozostałe wpisy z tej kategorii:
Kreatywne blogi, które warto śledzić – moje TOP 5

5 komentarzy

  1. Bardzo ciekawe inspiracje. Najbardziej podoba mi się mini-ogród w geometrycznym naczyniu. Myślę, że doskonale pasowałby do mojego nowoczesnego salonu.

Write A Comment